Projekt Czy pamiętamy ….? Polska i Polacy podczas II wojny światowej
E-dziennik
Plan lekcji
Szkolny blog
Lekcje i przerwy
LekcjaGodzina
17.30 - 8.15
28.20 - 9.05
39.15 - 10.00
410.10 - 10.55
511.15 - 12.00
612.20 - 13.05
713.15 - 14.00
814.10 - 14.55
Lekcje i przerwy
LekcjaGodzina
17.30 - 8.15
28.20 - 9.05
39.15 - 10.00
410.10 - 10.55
511.15 - 12.00
612.20 - 13.05
713.15 - 14.00
814.10 - 14.55
Facebook
Bezpieczne wakacje
Projekt Czy pamiętamy ….? Polska i Polacy podczas II wojny światowej
13 Październik 2021
To działania, jakie podjęli uczniowie klasy szóstej w bieżącym roku szkolnym aby uczcić 82 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Uczniom przyświecało przekonanie, że nie tylko należy czcić pamięć o bohaterach tragicznych lat II wojny światowej, ile należy zachować pamięć, aby nigdy więcej się już taka tragedia nie powtórzyła ale także „nie wolno nam zapomnieć”, aby prawda historyczna nie była zmieniana czy też świadomie fałszowana przez innych.

Pierwszym działaniem, jakie zostało podjęte, to wybór utworów, filmów, wierszy do przygotowania montażu słowno-muzycznego wzbogaconego prezentacją multimedialną, który ostatecznie zaprezentowano 16 września, podczas spotkania z niezwykłym gościem.  

Należało zatem poznać historię tych wydarzeń aby znać, pamiętać i czcić bohaterstwo Polaków, którzy walczyli sześć długich lat zarówno na ziemiach okupowanej przez dwóch okupantów Polski, jak i na wszystkich frontach II wojny światowej. W ten sposób przyczyniając się w dużej mierze do pokonania hitlerowskich Niemiec, które 1 września 1939 roku rozpoczęły realizację zdradzieckiego paktu niemiecko-radzieckiego zwanego paktem Ribbentrop-Mołotow atakując Polskę. Rosja Radziecka upewniwszy się, że państwa Europy Zachodniej nie udzielą wsparcia osamotnionej Polsce przystąpiły do realizacji tego paktu 17 września 1939 roku, zadając przysłowiowy „cios nożem w plecy”. Prezentacja filmu IPN „Niezwyciężeni” pozwoliła poznać losy Polski i Polaków z czasów II wojny światowej. Akademię zakończono słowami wybitnych Polaków, przypomnianych przez występujących:
papieża Polaka – Jana Pawła II  
„Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać następnym wspólne dobro – Ojczyznę. 

poetki, noblistki – Wiesławy Szymborskiej
„…Nie będę jak zerwana nić.
Odrzucam pusto brzmiące słowa.
Można nie kochać cię - i żyć,
ale nie można owocować.”

Kolejnym działaniem w ramach projektu była wycieczka zorganizowana 8 września br. pod pomnik ofiar pochodzących z Limanowej, a zamordowanych przez Niemców we wrześniu 1939 roku na terenie Mordarki. Tej wojny, która przyniosła chwałę, ale  także krew i cierpienie mieszkańcy Limanowszczyzny nie zapomną. Odczuli ją równie boleśnie, jak całe społeczeństwo polskie. Uczniowie zwrócili uwagę, że na „naszych ziemiach”  zostawiły ślad działania II wojny światowej. Są to pomniki ofiar, cmentarze czy pojedyncze mogiły rozsiane po całej Ziemi Limanowskiej. Są to także ludzie, którzy dzięki Bogu przeżyli i pamiętają okrutne lata okupacji, życia i tułaczki Polaków.
Dlatego też następnym elementem naszego projektu  włączającego się w obchody rocznicowe było spotkanie z NIEZWYKŁYM  GOŚCIEM – „SYBIRACZKĄ”- Panią Aleksandrą Potoczek. Mama Pani Aleksandry pochodziła z Kłodnego z rodziny Lachorów, a obecnie Pani Aleksandra mieszka w Marcinkowicach.  Spotkanie wywarło na uczniach ogromne wrażenie.  W ciekawy, barwny i przejmujący sposób przekazała informacje o tułaczce, ciężkiej pracy i życiu tych, których nazywamy Sybirakami. Spowodowała, że uczniowie  słuchali z zainteresowaniem opowieści o losach rodziny Pani Aleksandry i innych Polaków, którzy zostali deportowani po wrześniu 1939 roku w głąb Rosji w tym na Syberię. Powrót niektórych z nich był możliwy dopiero po zakończeniu wojny, po 1945 roku. Wiemy jednak, że wielu z nich nie wróciło, a potomkowie „Sybiraków” wracali i jeszcze wracają do dziś. Powrót rodziny Potoczków był możliwy dzięki temu, że ojciec został odznaczony Orderem Virtuti Militari za bohaterstwo w walce w szeregach I Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Teraz Pani Aleksandra jest  aktywną działaczką Związku Sybiraków i mimo swojego wieku chętnie uczestnicy w spotkaniach  z młodzieżą, bo uważa, że najważniejszą rzeczą dla nas jest Polska i miłość do Ojczyzny,  i tego chce uczyć młode pokolenie.
Czy zatem zapamiętaliśmy historię tamtych lat. Sprawdziliśmy to realizując kolejne działanie projektowe. Krótki quiz wiedzy na portalu Quizizz, gdzie mogli odpowiedzieć na przygotowane pytania chętni uczniowie z klas od 6 do 8, którzy byli odbiorcami projektu i uczestniczyli w akademii oraz spotkaniu z Panią Aleksandrą. Okazało się, że 49 uczniów wzięło udział uzyskując 58% poprawnych odpowiedzi. Byli tacy, którzy odpowiedzieli na 100%. Znalazło się także kilku uczniów klas młodszych, którzy po przeczytaniu na Facebooku informacji o quizie skorzystało z kodu i także wzięło udział, jednak z różnym skutkiem obniżając ogólny wynik.
O projekcie informowaliśmy na bieżąco na Facebooku szkolnym, artykuł na ten temat ukazał się także na stronie UG Limanowa, a teraz  także  na stronie szkoły. Zatem mimo epidemii Covid 19 staramy się wrócić do „normalności” i swoimi działaniami zdobywać wiedzę i rozwijać umiejętności. 

HUMINE 
Szkoła pamięta

Kazimiera Biernat

Film z realizacji projektu

Galeria zdjęć:
Wyświetleń: 811
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1Odstęp między wierszami
1Odstęp między paragrafami
1Odstęp między literami
1Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne