Obchody 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski
E-dziennik
Plan lekcji
Szkolny blog
Lekcje i przerwy
LekcjaGodzina
17.30 - 8.15
28.25 - 9.10
39.20 - 10.05
410.15 - 11.00
511.20 - 12.05
612.20 - 13.05
713.15 - 14.00
814.10 - 14.55
Lekcje i przerwy
LekcjaGodzina
17.30 - 8.15
28.25 - 9.10
39.20 - 10.05
410.15 - 11.00
511.20 - 12.05
612.20 - 13.05
713.15 - 14.00
814.10 - 14.55
Facebook
Bezpieczne wakacje
Obchody 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski
21 Listopad 2018
Dzień 8 listopada 2018 r. był w naszej szkole dniem, w którym w uroczysty sposób uczciliśmy 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości Polski. Był to także dzień podsumowania projektu edukacyjnego „Była, Jest, Będzie”​, który realizowaliśmy od 1 września 2018 r.

       Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą koncelebrowaną za Ojczyznę odprawioną w kaplicy pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Mordarce. Proboszcz ksiądz Zbigniew Stabrawa w charakterystyczny dla siebie, doniosły  sposób, w pięknie przystrojonej świątyni zwrócił się ze Słowem Bożym do zebranej młodzieży, przedstawicieli rodziców, Grona Pedagogicznego i gości na czele z Panią Edytą Król – dyrektorem Gminnego Zespołu  Obsługi Szkół -  reprezentantem Urzędu Gminy. Ksiądz Stabrawa w wygłoszonym kazaniu nie tylko przypomniał historyczne losy Narodu Polskiego, ale także zwrócił uwagę na obowiązki, które stoją dziś przed nami Polakami, dziećmi naszej wspólnej Ojczyzny.
       Kolejnym elementem obchodów była uroczysta akademia poświęcona Narodowemu Świętu Odzyskania Niepodległości Polski.Jak już wspomniałam, mottem przewodnim było hasło „Była, Jest, Będzie”. W montażu słowno-muzycznym, wzbogaconym prezentacją multimedialną  zostaliśmy przeprowadzeni w oparciu o słowa piosenki „Żeby Polska była Polską” przez dzieje historii od momentu powstania państwa polskiego, po lata jej upadku i walkę o jej odzyskanie, aż po Polskę dnia dzisiejszego i to, jaką chcielibyśmy, aby była. To, jaka BĘDZIE, zależy od nas. Takimi słowami zwracali się recytujący w swoich utworach, m.in. Modlitwa , fragment z Kwiatów Polskich Juliana Tuwima. O ile, każdy zrozumie, czym dla nas jest OJCZYZNA i co my jesteśmy jej winni, jako jej obywatele, o tyle Polska „Będzie”. Montaż kończyła wspólnie odśpiewana piosenka, że „ My mamy szczęście, że w tym momencie, żyć nam tu przyszło w kraju nad Wisłą…Nasz  kraj szczęśliwy, piękny prawdziwy. Ludzie uczynni, w sercach niewinni, nasz  kraj szczęśliwy …”. I w tak patriotycznej i radosnej atmosferze wszyscy uczestnicy akademii wybrali się w ramach przerwy na patriotyczny bigos, którego zapach roznosił się po całej szkole.
       Kolejnym punktem obchodów  było uroczyste podsumowanie projektu edukacyjnego realizowanego od 1 września 2018 r. pod tym samym tytułem „Była, Jest, Będzie”. W projekcie tym uczestniczyli niemal wszyscy uczniowie oraz  nauczyciele naszej szkoły  . Wielu wzięło udział w licznych konkursach: plastycznym, recytatorskim, na pieśń patriotyczną, prezentację multimedialną w dostosowanych kategoriach wiekowych. Niemal wszyscy uczestniczyli w lekcjach muzealnych organizowanych przez Muzeum Narodowe w Krakowie, z którym wychowawcy od klas przedszkolnych, aż po gimnazjum,  podjęli współpracę, organizując wycieczki do Krakowa. W ten sposób młodzież poznawała historię „Niepodległej”. Odbył się także dwudniowy rajd „W ślad  za kontredansem Józefa Piłsudskiego wokół Limanowej”. Bazą do organizacji rajdu była książka Józefa Piłsudskiego „Moje pierwsze boje”, z którą zapoznali się uczestnicy. Swoją wiedzę mogli sprawdzić podczas gry edukacyjnej w postaci quizu, w którym uczestniczyli również uczniowie klasy 8 SP w Kłodnem, gdzie zatrzymaliśmy się na nocleg. Złożyliśmy także hołd legionistom poległym w bitwie pod Marcinkowicami spoczywającym na cmentarzu wojennym I wojny światowej.
        Dużym zainteresowaniem cieszył się turniej „Patriotyczne potyczki rodzinne” zorganizowany w ramach innowacji pedagogicznej „Język i historia źródłem tożsamości narodowej”. Była ona  elementem projektu edukacyjnego „Była, Jest, Będzie”. Wiele rodzin – uczeń i jego dorosły krewny, najczęściej rodzic, wzięli udział w multimedialnym turnieju z wykorzystaniem TIK-u na portalu Quizizz. Wszystkie działania zostały pokazane  w prezentacji, którą będzie można zobaczyć na stronie internetowej szkoły w zakładce projekty, a zwycięzcy konkursów zostali nagrodzeni.
       Dzień poświęcony Niepodległej sprawił wielką satysfakcję całej społeczności szkolnej, dostarczył wiele emocji i wzbudził dumę, że i My mogliśmy włączyć się w obchody stulecia Niepodległości Polski.

Koordynator projektu Kazimiera Biernat

Galeria zdjęć:
Wyświetleń: 1366
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1Odstęp między wierszami
1Odstęp między paragrafami
1Odstęp między literami
1Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne