Dni Języka Ojczystego
E-dziennik
Plan lekcji
Szkolny blog
Lekcje i przerwy
LekcjaGodzina
17.30 - 8.15
28.20 - 9.05
39.15 - 10.00
410.10 - 10.55
511.15 - 12.00
612.20 - 13.05
713.15 - 14.00
814.10 - 14.55
Lekcje i przerwy
LekcjaGodzina
17.30 - 8.15
28.20 - 9.05
39.15 - 10.00
410.10 - 10.55
511.15 - 12.00
612.20 - 13.05
713.15 - 14.00
814.10 - 14.55
Facebook
Bezpieczne wakacje
Dni Języka Ojczystego
08 Maj 2017

Dni Języka Ojczystego

       W dniach 21 lutego do 21 marca 2017r. Wydział  Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zorganizował Miesiąc Języka Ojczystego, w ramach którego odbyły się: warsztaty, wykłady, konkursy oraz dyktando krakowskie dla wszystkich zainteresowanych. Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do tej inicjatywy i zorganizowali Dni Języka Ojczystego.

 Dni Języka Ojczystego

       W dniach 21 lutego do 21 marca 2017r. Wydział  Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zorganizował Miesiąc Języka Ojczystego, w ramach którego odbyły się: warsztaty, wykłady, konkursy oraz dyktando krakowskie dla wszystkich zainteresowanych.
       Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do tej inicjatywy i zorganizowali Dni Języka Ojczystego. Aby akcja służyła całej społeczności szkolnej, przygotowali ciekawą wystawę na głównym holu szkoły zawierającą: krzyżówki polonistyczne, prace literackie, komiksy, projekty – prace grupowe dotyczące lektur szkolnych, ortografii, wykonane różnymi technikami ilustracje inspirowane ulubionymi baśniami, legendami, kolorowe zakładki do książek, cytaty z powieści, złote myśli. Na gazetce pojawiły się także teksty zachęcające do czytania książek, motywujące do posługiwania się poprawną polszczyzną na co dzień. Umieszczono zbiór najczęściej popełnianych błędów językowych, tak aby można było ich unikać w przyszłości. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Oglądali ją zarówno młodsi jak i starsi uczniowie naszej szkoły.
       Na lekcjach języka polskiego uczniowie czytali łamańce językowe z prezentacji multimedialnej „Zemsta logopedy”, walcząc z trudnymi artykulacyjnie wyrazami, wyrażeniami i zdaniami. Zachęcamy i teraz czytelników, aby spróbowali przeczytać wiersz:

„Mowa Piasta”
Mowa Piasta jest piaszczysta:
zgrzyta, chrzęści, skrzypi, śwista
lub trzepocze jak sześć spódnic,
które się na sznurze suszą
i znak dają naszym uszom,
że już wyschły.
Mowa Piasta jest liściasta.
Szemrze, szepcze i szeleści
szumem sosen, brzóz, czereśni,
suchorostów i porostów,
kiedy nas utula do snu.
Czasem bywa też kolczasta
mowa Piasta.
Czasem można w niej się zgubić...
Ale ten, kto ją polubi,
kto się dobrze w niej rozgości,
będzie wiele miał radości.

       Ponadto chętne dzieci prezentowały przepisy kulinarne wraz z degustacją smakołyków, które samodzielnie przygotowały w domu. Sprawdzone przepisy znajdą się niebawem w gazetce szkolnej „Figielek”.
       Dodatkowo zainteresowani uczniowie w tym roku szkolnym uczestniczyli w teatrzykach „W świecie mitów greckich”, „Zasady dobrego zachowania”, „Przydrożna kapliczka”, „Szatan z siódmej klasy oraz samodzielnie przygotowali scenki dramowe, mini spektakle w grupach pt.„Demeter i Kora”, dbając o barwne stroje, rekwizyty i scenografię, które ochoczo prezentowali na lekcjach. Poprzez zabawę zapoznali się niejako przy okazji z budową scenariusza, ze sposobami przedstawiania dramatu na scenie, tajnikami gry aktorskiej.
       Zwieńczeniem obchodów Dni Języka Ojczystego była organizacja dwóch konkursów – recytatorskiego „Poezje Stanisława Wyspiańskiego oraz ortograficznego pt. „Zostań mistrzem ortografii”.
       W konkursie recytatorskim oceniane były: stopień opanowania pamięciowego tekstu, tempo mówienia, artykulacja, intonacja, modulacja, mimika, gesty, ogólne wrażenia artystyczne. Laureatami zostali: I miejsce – Łukasz Jasica, II miejsce – Małgorzata Jędrzejek, III miejsce – Zuzanna Jasica. Łukasz Jasica został reprezentantem szkoły w XI Gminnym Konkursie Wiedzy o życiu i Twórczości St.Wyspiańskiego w kategorii „recytacja” i zdobył w nim II miejsce.
       Konkurs ortograficzny przebiegał w dwóch etapach – klasowym i szkolnym. Uczestnicy musieli opanować podstawowe zasady ortograficzne: pisownię wyrazów z ó, u, rz, ż, ch, h, pisownię wielką i małą literą, pisownię zakończeń ą, ę, em, om, pisownię „nie” razem i oddzielnie. Laureatami konkursu ortograficznego zostali: I miejsce – Faustyna Opiela, II miejsce – Aleksandra Michalik i Aleksandra Kaim, III miejsce – Teresa Opiela. Faustyna Opiela reprezentowała naszą szkołę w IV Gminnym Turnieju Ortograficznym, w którym uzyskała drugą lokatę. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
       Informujemy, że dyplomy, nagrody na konkursy ufundowało wydawnictwo Granna, znane głównie z gry planszowej „Quiz ortograficzny”, ale produkujące również inne ciekawe gry dla dzieci, dorosłych i całych rodzin. Dziękujemy!
       Na koniec prośba – pisząc SMS-y i e-maile nie stracisz wiele czasu, stawiając przecinki i kropki oraz znaki ą, ę czy inne typowo polskie, więc zrób to. Zadbasz w ten sposób o poprawność mowy ojczystej, wyrazisz szacunek do niej i nie pozwolisz jej zaniknąć. Nasz język świadczy o nas, o naszej kulturze i wychowaniu, więc dbajmy o polszczyznę.

mgr Ewa Zelek

Wyświetleń: 3515
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1Odstęp między wierszami
1Odstęp między paragrafami
1Odstęp między literami
1Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne