Bezpieczna droga do szkoły
E-dziennik
Plan lekcji
Szkolny blog
Lekcje i przerwy
LekcjaGodzina
17.30 - 8.15
28.25 - 9.10
39.20 - 10.05
410.15 - 11.00
511.20 - 12.05
612.20 - 13.05
713.15 - 14.00
814.10 - 14.55
Lekcje i przerwy
LekcjaGodzina
17.30 - 8.15
28.25 - 9.10
39.20 - 10.05
410.15 - 11.00
511.20 - 12.05
612.20 - 13.05
713.15 - 14.00
814.10 - 14.55
Facebook
Bezpieczne wakacje
Bezpieczna droga do szkoły
11 Wrzesień 2018
W piątek 7 września 2018 r. najmłodsze dzieci ze Szkoły Podstawowej w Mordarce (0 – III) ucharakteryzowane na ofiary wypadków drogowych, uczestniczyły w akcji „Bezpieczna droga do szkoły”. Nad prawidłowym jej przebiegiem czuwali funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Limanowej.

       „Celem przedsięwzięcia była eliminacja zagrożeń bezpieczeństwa ruchu drogowego w rejonach szkół oraz zwiększenie świadomości wszystkich uczestników ruchu na mogące wystąpić naruszenia, a przede wszystkim zwrócenie szczególnej uwagi na przestrzeganie przez kierujących przepisów kodeksu drogowego”. 
       W ramach akcji w rejonie szkoły zorganizowany został nietypowy punkt kontroli kierowców. Dzieci w roli ofiar wypadków  wraz z policją tworzyły  patrole, prowadząc akcję. Akcja polegała na zatrzymywaniu kierowców i wręczaniu im, m.in.: rysunków w formie „zawieszek” wykonanych przez uczniów. Kierowców jadących prawidłowo uczniowie nagradzali „rysunkami, medalami dla super kierowcy” oraz  słodkim upominkiem. Osoby łamiące przepisy ruchu drogowego obdarowywali „rysunkami piętnującymi złe zachowania”, plasterkiem kwaśnej cytrynki oraz ulotkami apelującymi o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonach placówek oświatowych.
       Kontrolę drogową przeszedł również reporter Radia RDN Nowy Sącz, który przybył do nas, aby relacjonować wydarzenie. Zaproszony gość okazał się być „ kierowcom na medal”.
       Policjanci zatrzymali blisko 40 kierujących. Jak się okazało, wśród zatrzymanych, „piratów drogowych” nie było, co ucieszyło nie tylko policjantów, ale i wszystkich uczestników biorących udział w akcji. Mimo, iż zdarzyły się inne wykroczenia, tego dnia policjanci nikogo nie karali mandatem, uznali, że sam widok poszkodowanych dzieci i informacja dla kierującego, że to właśnie on mógł do tego doprowadzić, była najbardziej wymowną, a zarazem pouczającą lekcją. 

       „Żaden mandat, ani żadna inna kara nie zadziała na kierowcę tak, jak widok rannego dziecka, które po zderzeniu z samochodem ma bardzo nikle szanse”. W tym dniu do wyobraźni kierowców miały przemówić nie tylko treści rozdawanych rysunków i ulotek, ale w szczególności wizerunek biorących w akcji dzieci: zabandażowana dziecięca głowa, ręka na temblaku, zakrwawione ręce, nogi, krew wypływająca spod opatrunków, co na szczęście było tylko efektem ucharakteryzowania dzieci na ofiary wypadków drogowych. Wszyscy zatrzymani kierowcy widząc poszkodowane dzieci  reagowali dużym przejęciem. Statystyki są nieubłagane, bo rocznie w krajach Unii Europejskiej w samych wypadkach drogowych ginie „600 dzieci”, a w „tysiącach zostaje rannych”. 
       Wierzymy, że takie przestrogi uświadomiły kierowców jak ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności na drogach, nie tylko w rejonach szkół, ale także w innych miejscach i z pewnością, teraz każdy kierowca na widok dziecka „puści nogę z gazu”.
Przy okazji spotkania policjanci, przypomnieli uczniom, że o zachowaniu bezpieczeństwa na drodze muszą pamiętać nie tylko kierujący pojazdami, ale również Ci, którzy w jakikolwiek sposób są uczestnikami ruchu drogowego. „Bezpieczeństwo na drodze zależy od nas wszystkich”. 
Wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie i przeprowadzenie akcji serdecznie dziękujemy.
Akcja została objęta honorowym patronatem  Wojewody Małopolskiego.
Informacje o przebiegu wydarzenia dostępne są również mi.in.  na:  http://limanowa.policja.gov.pl..., http://www.rdn.pl/, http://www.gminalimanowa.pl/ 

    
Koordynator akcji: Barbara Lisek 

Galeria zdjęć:
Wyświetleń: 1579
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1Odstęp między wierszami
1Odstęp między paragrafami
1Odstęp między literami
1Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne